Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2008

Παναθηναϊκός - Ροάν 102-78

Ευρωλίγκα. Ωρα 20.45 ΟΑΚΑ
Κόσμος όχι τόσο πολύς όσο συνήθως, αλλα όμορφη ατμόσφαιρα.
Αντίπαλος η ομάδα την οποία ειχε νικήσει στην έδρα της στην Γαλλία ο Παναθηναϊκός με 83-123. Οι προσδοκίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ επι της Ροάν ήταν βάσιμες.

Οταν είδαμε το ταμπλό να γράφει σκόρ 20-8 απο νωρίς, και 29-15 στο α' δεκάλεπτο, ετοιμαστήκαμε για 130άρα.
Ομως στο β' δεκάλεπτο η Ροάν συνήλθε και έπαιξε πιεστική άμυνα για να κλείσει το δεκάλεπτο με 23-22. Ετσι πλησίασε στο σκόρ και το ημίχρονο έκλεισε με 52-37.

Η διαφορά των ομάδων ηταν εμφανής κάτω απο το καλάθι. Στην Ευρωλίγκα αν δεν έχεις δύναμη να παίξεις τις σχετικές "σφαλιάρες" κάτω απο το καλάθι, χάνεις.
Ο Διαμαντίδης έκανε τάπα-πάρτι και Τσαρτσαρής, Ντικούδης φόρτωναν το καλάθι εύκολα.
Τα τρίποντα έμπαιναν, ο Χατζηβρέττας μας θύμισε γιατί θεωρείται ως ενας παίκτης πολύ καλό εργαλείο.
Μερίδα θεατών αποδοκίμασε την ΠΑΕ και τους ιδιοκτήτες της, πράγμα που ανάγκασε τον Π.Γιαννακόπουλο να πάρει μικρόφωνο και να ζητήσει εκνευρισμένος "να μην βρίζουν".
Το δ' δεκάλεπτο άρχισε με όλους να αναρωτιούνται αν θα έφτανε τους 100 πόντους ενας Παναθηναϊκός μάλλον χαλαρός. Και οι δύο ομάδες ειχαν χαλαρώσει και το 92-68 έγινε 99-72 και τελικά 102-78 με τρίποντο του Σπανούλη και οχι παραπάνω αφου στο τελευταίο δίλεπτο τα σούτ των πράσινων ήταν βιαστικά και απρόσεκτα.
Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης οι δύο καλύτεροι απο τον ΠΑΟ.
Φιλότιμη ομάδα η Ροάν και ευχάριστη η παρουσία μερικών Γάλλων με λευκά Γαλατικά κράνη στην εξέδρα !