Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2008

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 78-87

Ηταν μια νίκη του πρωταθλητή Παναθηναϊκού απέναντι σε εναν πιο παθιασμένο Πανιώνιο που δυσκόλεψε τους πράσινους. Βέβαια και οι πράσινοι τα δυσκολεύουν μόνοι τους.

Ο Πανιώνιος απο τότε που άλλαξε προπονητή κατάφερε να εχει ενα δεμένο σύνολο, εκμεταλλευόμενος το πάθος του Καλαμπόκη και την σωστή χρήση του Ζορόσκι.
Υποθέτω οτι αν δεν ειχαν φύγει για τον Παναθηναϊκό φέτος οι Περπέρογλου και Ουϊνστον, ο Πανιώνιος θα ηταν πολύ καλύτερος και δεν θα έχανε παιχνίδια σαν το αποψινό.
Εχασε απλά επειδή η πείρα των πράσινων είναι πολυ ανώτερη και λειτουργεί καλύτερα στα δύσκολα, αν και φέτος πρέπει κάποιος να τους εξηγήσει οτι τα μάτς αρχίζουν στο πρώτο δεκάλεπτο και όχι στο τρίτο και κάτι.

Μουδιασμένοι στην αρχή, αν και οι πρώτες φάσεις έδειξαν οτι θα δούμε ενα γερο μάτς, στη συνέχεια σαν να ...κρύωναν, δεν ξερω. Εγω στο γήπεδο δεν κρύωνα, αλλα προς έκπληξή μου έβλεπα τον Διαμαντίδη ως το τέλος του α' δεκαλέπτου να φυσάει τα χέρια του να ζεσταθούν !
Δεν μου αρέσει οταν μια ομάδα αργεί να ζεσταθεί.
Ο Μπατίστ μου φάνηκε οτι δεν ζεστάθηκε ποτέ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απλά ακολουθούσε, και ο Πανιώνιος πίεζε να πάρει διαφορά. Ειχαμε και κάποια δυνατά φάουλ αλλα ευτυχώς οχι επεισόδια.
Τελοσπάντων με αυτά και με αυτά το ματς πήγε στο ημίχρονο με οριακό προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 41-42.
Στο γ' δεκάλεπτο οι Πανιώνιοι άλωσαν τα επιθετικά ριμπάουντς και έφτασαν να προηγούνται με 55-44.

Και μετά ήρθε ο Τσαρτσαρής να βάλει πάθος στις προσπάθειες και να κερδίζει φάουλ και η ψύχραιμη μηχανή Σπανούλης να ιδρώνει πολύ.
Σιγα σιγά το σκόρ έφτασε στο 66-66 αλλα μέχρι εκεί.
Το παιχνίδι γύρισε και ποτέ δεν προηγήθηκε ξανα ο γηπεδούχος.
Με Σπανούλη, Τσαρτσαρή, Μπετσίροβιτς αλλα και Αλβέρτη (!) που μπήκε αλλαγή αργά στο ματς αλλα πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, η λήξη έγραψε 78-87.
Ο Ντικούδης μου άρεσε αλλα δεν έπαιξε όσο περίμενα.
Ο Γιασικεβίτσιους πρέπει να μάθει να ειναι πιο ήρεμος.