Τρίτη 1 Απριλίου 2008

ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός 74-76

Να που με αναγκάζει να γράψω γι αυτόν ο φετινός Ολυμπιακός ή αν θέλετε ο Ολυμπιακός του Παναγιώτη Γιαννάκη.
Το είχα πει, δεν θυμάμαι αν το ειχα γράψει κιόλας, οτι αυτός ο Ολυμπιακός ειναι ικανός να κερδίσει την φετινή Ευρωλίγκα.
Το μυστικό ; Δεμένη άμυνα και λογική χρήση των δυνατοτήτων των παικτών του απο τον Γιαννάκη. Τόλμη στην επίθεση, χωρίς τρέλλες με πιο σωστές επιλογές απο αυτές που γίνονταν επι Γκέρσον. Απλά ο Γκέρσον ήθελε να βγάλει το ενθουσιώδες παιδί-αθλητή απο τον παίκτη του ενω ο Γιαννάκης τον νηφάλιο αθλητή-προπονητή, με ώριμο παιχνίδι.
Το πλεονέκτημα έδρας εκλάπη ! Τωρα με μία νίκη στο ΣΕΦ, - πράγμα όχι κι εύκολο- ο Ολυμπιακός προκρίνεται στο Final-4 !!! Eιναι μια σπουδαία μάχη και γι αυτό πιστεύω όλοι η Ελληνες φίλοι του μπάσκετ θα ειναι μαζί τους. Ετσι πρέπει, ετσι αξίζει.
Το ημίχρονο το σκόρ ηταν 32-39. Εκει δηλαδή που βολεύει τον Ολυμπιακό το σκόρ.
Να παραδεχτώ τον Γιαννάκη ή να περιμένω ακόμα ;
Στο γ' δεκάλεπτο τα εύστοχα τρίποντα έδωσαν αέρα και ρυθμό παρά το οτι ειχε τους παίκτες του φορτωμένους με κάποια φάουλ.
Τελικό 74-76 και όλα στην επόμενη αναμέτρηση για να έχουμε πάλι ελληνική ομάδα στους Τελικούς ! Εκει όλα γίνονται.
Και θα γίνουν ΟΛΑ. Αν και τέτοια παιχνίδια κρίνονται συχνά σε λεπτομέρειες, πιστεύω οτι το Κύπελλο της Ευρωλίγκας θα έρθει πάλι στην Ελλάδα.